Říjen 2011

Helloween!

31. října 2011 v 18:00 | hvezdnysnilek2 |  obrázky na téma
jjj

Dušičky i Halloween mají stejné magické kořeny

31. října 2011 v 17:00 | hvezdnysnilek2 |  téma
Plno je v tyto dny především na hřbitovech, osvícených tisíci svíček. U nás se zdobením hrobů a vzpomínkou slaví Památka zesnulých, v anglosaských zemích Halloween.
Oba svátky mají kořeny v keltských zvycích z doby, kdy lidé neuměli měřit čas, neznali kalendář a rytmus jejich životů udávalo postavení slunce a luny. Neměli čtyři roční období, ale jen dvě. Světlou, kdy seli, a tmavou, kdy sklízeli.
Začátek tmavé části roku se slavil v noci z 31. října na 1. listopadu jako svátek Samhain (volně přeloženo jako konec léta). Magičnost této noci umocňovala víra Keltů, že se stírá hranice mezi mrtvými a živými, kteří jsou velice blízko druhému břehu.

ddd

Svíčky na hrobech i v dýních

Po dobytí keltských území Římany se keltské a římské tradice různě prolínaly. Katolická církev však o pohanské zvyky neměla zájem a v šestém století zavedl papež Bonifác IV. pro období Samhainu svátek Všech svatých.
Památku zesnulých zavedl v roce 998 benediktýnský opat Odillo z Cluny. Od té doby se v mnoha evropských zemích slaví 1. listopadu svátek Všech svatých a den poté Dušičky. A tak zatímco v našich krajích vzpomínáme na zesnulé zapálením svíčky na hrobech, v anglosaských dávají svíčku do vydlabané dýně.

fff

Převlek jako ochrana před zlými duchy

Tykev, postavená v okně anebo na trávníku před domem, slouží též jako dekorace. V rodinách, kde jsou děti, to bez ní snad ani nejde. A nejen to, holky a kluci, vymustrovaní v maškarách, chodí o Halloweenu od domu k domu koledovat. Jakmile vyjde majitel ven, uslyší od malých hastrošů: "Trickt or treat?" - což prý znamená: "Koledu, nebo vám něco provedu". Řekne-li hostitel trick, děti předvedou nějaký trik, třeba stoj na hlavě, svíčku či přemet a za to dostanou sladkost nebo ovoce.
Chození v maskách souvisí se zmíněným Samhainem. "Pro Kelty byl Samhain časem, kdy se otvírá brána mezi tímto a dalším světem. Byl to tedy čas komunikace s mrtvými, kteří se jako divoký podzimní vítr toulali po zemi," říká věštkyně a kartářka Hana Váňová.
Duše zemřelých, vracející se v tuto noc domů, vyhledávaly příbuzné, kteří jim měli pomoci vstoupit do Země mrtvých. Zesnulým svítili na cestu pomocí vydlabaných dýní a řep a zároveň se chránili před zlými duchy maskami a převlekem do starých hadrů. Samhain se této noci říkalo až do 16. století, pak vznikl zkrácením výrazu All-hallow-evening - předvečera Dne všech svatých - Halloween.

ddd

Udělejme si vlastní oslavu

Je jedno, zda chceme slavit Dušičky, nebo Halloween a nemá cenu zatracovat to, co neznáme. Pokusme se spíš udělat si v tyto dny svůj vlastní svátek.
Můžeme vzpomínat na mrtvé, ale připravme se také na dobu čekání na jaro. Bude dlouhá, potrvá až do filipojakubské noci, kdy přivítáme svátkem Beltane světlou část roku.
Jak by mohl vypadat takový samhainový sabat? "Třeba jako poděkování za sklizeň. Poprosme také o to, abychom vládu tmy přečkali. Co si kdo nahospodařil, ať už zdravím, penězi anebo láskou, bude totiž po dobu temna využívat," říká Hana Váňová a dodává:
"Vzpomínka na zemřelé by měla být součástí těchto oslav, ale není nutné nakoupit haldy květů a vydrhnout po celý rok neudržované hroby. Vzpomínka, ovšem ne negativní, má být v srdci."

ggg

A co potom?

Celý čas po oslavě má patřit odpočinku, meditacím, rekapitulaci, tedy ne tvoření. Co nestihneme do listopadu, necháme zase až na duben.


Zdroj: Novinky.cz
Black Cat

Moje nová láska <3

27. října 2011 v 17:40 | hvezdnysnilek2 |  básně - moje i jiných autorů
bbbb
****
Krev v mých žilách
ozvěnou mého srdce
tepe,
v syrovém říjnu hřeje plamínek
a žije se hned lépe.
*
V srdci vykvetl nový květ
****************************touhy,
jejíž naplnění však zůstane
****************************jen sen pouhý.
*
***
ccc

život na kolejích :-)

24. října 2011 v 19:24 | hvezdnysnilek2 |  vtipy a vtipné obrázky
fff

Zásah proti kočovným hippies v Británii si vyžádal šest zraněných

20. října 2011 v 22:58 | hvezdnysnilek2 |  články a texty
Šest zraněných si podle televize SkyNews ve středu vyžádalo vystěhování nelegálního tábora travellerů, což jsou moderní nomádi bydlící v karavanech, kteří vycházejí z odkazu hnutí hippies a vyznávají alternativní způsob života. Policie, která již komplex Dale Farm u essexského Basildonu kontroluje, použila při zásahu obušky i tasery. Obyvatelé a jejich příznivci na ni házeli kameny.
Ráno několik desítek policistů prorazilo bránu nelegální poloviny tábora, zatímco soudní zřízenci začali rozbíjet sbíječkami zeď. Postup policistů vyvolal odezvu u obyvatel, kteří se začali bránit. Někteří obyvatelé se ke svým příbytkům připoutali. Dva v zoufalství svůj karavan zapálili.
Policisté zasahují v Dale Farm
Policisté zasahují v Dale Farm

Podle prohlášení policie kočovníci a lidé, kteří je přišli podpořit, začali házet kameny a další předměty. Agresivnější byli podle policie aktivisté, kteří travellerům, pocházejícím často z Irska, přišli na pomoc. Policisté proti dvěma z nich museli použít taser. Čtrnáct lidí bylo zadrženo. Jeden člověk skončil v nemocnici, jeden byl ošetřen na místě, čtyři ošetření odmítli.
Jedna z obyvatelek Dale Farm Mary McCarthyová
Jedna z obyvatelek Dale Farm Mary McCarthyová

"Nyní kontrolujeme situaci. Je klidná a chceme to tu uzavřít," řekl policista Trevor Roe a dodal: "Žádný z policistů zraněn nebyl, na místě je klid." To ukazuje, že agresivita obyvatel a jejich příznivců nebyla tak velká, jako třeba agresivita studentů protestujících v Londýně proti zvýšení stropu školného.

Deset let přetahování

Zásahu předcházely deset let trvající spory. Dale Farm u Basildonu asi 40 kilometrů východně od Londýna je bývalá sběrna surovin, kterou koupilo před deseti lety několik rodin travellerů pocházejících z Irska. Další rodiny pak začaly kupovat pozemky kolem sběrny a umístily na ně karavany a mobilní domy.
Zapálený karavan v Dale Farm
Zapálený karavan v Dale Farm

Část těchto pozemků se ale nachází v zóně určené pro zeleň a nesmí se na ní stavět. V ilegální části tábora žilo na ploše 2,4 hektaru 86 rodin, tedy kolem 240 lidí. Někteří z nich odešli do vedlejšího legálního tábora.
V pondělí obyvatelé ztratili poslední možnost zvrátit situaci. Konzervativní radnice v Basildonu pak mohla přistoupit k zásahu. Tvrdila, že jí šlo jen o dodržování zákonů. Travelleři ale uvádějí, že porušuje jejich lidská práva a zaměřuje se na zranitelnou skupinu, jejíž životní styl neodpovídá většině.
Policisté se připravují k zásahu u Dale Farm.
Policisté se připravují k zásahu u Dale Farm.

Podle obhájců lidských práv byl zásah zbytečně tvrdý, což dokládají i výpovědi obyvatel. "Vzpomínka na Dale Farm bude Británii pronásledovat generace - odvlékají nás z jediných domovů, které máme," uvedla v prohlášení jedna z obyvatelek Kathleen McCarthyová.
Travelleři se ale nemíní vzdát svého života. Asi dvacet se jich přemístilo do Stockwood Parku u Lutonu, když pronikli na stohektarový pozemek u golfového hřiště.
Irská obyvatelka tábora s křížem před hořící barikádou
Irská obyvatelka tábora s křížem před hořící barikádou

Široká podpora nepomohla

Kočovníky v Dale Farm přišla začátkem září podpořit známá filmová herečka Vanessa Redgraveová. Stáli za nimi anglikánští i katoličtí biskupové a židovští rabíni. Rabínka Janet Burdenová kritizovala urážlivý jazyk používaný v souvislosti s kočovníky a zdůraznila, že "připomíná antisemitskou rétoriku".
Strom života

20. října 2011 v 0:15 | hvezdnysnilek2 |  moje pokusy o umění
ddd

Vznik života

20. října 2011 v 0:11 | hvezdnysnilek2 |  moje pokusy o umění
fff