Srpen 2009

Indie - obrázky

31. srpna 2009 v 22:36 | hvezdnysnilek2 |  obrázky na téma
Taj Mahal- pomník velké lásky ze 17. stol.

posvátná Gangahora Shivalinga


božský Himaláj...

Ruce, nohy a... :-)

31. srpna 2009 v 22:19 | hvezdnysnilek2 |  obrázky všeho druhu

Indická svatba

31. srpna 2009 v 22:18 | hvezdnysnilek2 |  články a texty
Svatba probíhá ve všech koutech zeměkoule podobně. Vždy je to svátek, na který se oba milenci těší. Ve velkoleposti oslav však má primát Indie. Honosné barevné svatby se tu slaví řadu dní a nikdo z přítomných nechce oslavy zakončit. Naopak, čím déle trvají, tím lépe...

Impozantní oslava

Honosná indická svatba je impozantní, plná hudby, veselí a hodování. Vše začíná tím, že se obě rodiny dohodnou na svatbě. Pak propuká kolotoč velkolepých příprav. Když je vše nutné připraveno, předá posel pozvaným krásně zdobené svatební oznámení a krabici s tajemným názvem Mithai (cukrovinky, bonbony).

Oznámení mají podobu zlatem zdobených svitků či pergamenu potaženého hedvábnou látkou. Na stylu příliš nezáleží. Stále více nevěst pozvánky zdobí třeba obrázkem Ganeshe (hindský bůh dobrých začátků). Odmítnout toto pozvání nelze už ze zdvořilosti. A proč také? Svatby se v Indii slaví s velkým potěšením a pozvání je považováno za poctu.

Mehndi večírek

Dva dny před svatbou uspořádají příbuzné a přítelkyně nevěsty Mehndi večírek. Společně ozdobí stěny místností obydlí, kde nevěsta žije, pestrými sárí a šátky. Na stoly poházejí lístky měsíčku a kousky kokosu. Nevěstiny ruce a nohy slavnostně vyzdobí henou.

Během samotného obřadu pak kněz prozpěvuje řeč k snoubencům v sanskritu a starobylém indickém jazyce. Vrcholem exotické svatby je příchod nevěsty ve svatebním sárí v syté červené, růžové nebo zlaté barvě. Stejně velkolepý je i příjezd ženicha na slonu či na bílém koni. Při svatební hostině usedají novomanželé do stříbrných křesel dekorovaných čerstvými květinami, do ucha jim přitom hraje sitara…

Tuhle si vezmeš!

Manželství uzavíraná z lásky jsou v Indii, alespoň v tradicemi svázaných regionech, ojedinělá. Poměry připomínají středověkou Evropu, kdy se šlechtické rody sbližovaly prostřednictvím promyšlených svateb. Podobně je tomu i v dnešní Indii. I tady jde o spojení majetků a získání větší moci.

Často se stává, že rodiče svým dětem životního partnera vybírají. Už v jejich ranném dětství se otcové dohodnou a zaslíbí například pětiletou slečnu budoucímu dědici obrovského jmění. Mladík z bohaté rodiny uvidí budoucí ženu poprvé na videokazetě a pak až na vlastní svatbě. Padnou-li si novomanželé do oka, mohou si gratulovat!

Raději ji zabijí

A tak jen málokdy dojde naplnění láska, kdy se chudá pohledná dívka zamiluje do vysněného muže. Její rodiče totiž musí mladíkovi, který se o manželku bude starat, vyplatit velké věno. Přitom jde o značné částky. Chudší rodiny na vyplacení šetří třeba celý život. Proto se není čemu divit, že v Indii se neustále zastává názor - čím méně žen v rodině, tím lépe. Často je situace tak hrozivá, že matky raději novorozené holčičky zavraždí, jen aby rodina neutrpěla další finanční ránu…

Hlavně neposkvrněná

Existují určitá pravidla, podle kterých je budoucí partner vybírán. Dávný mistr Ghótakamukha doporučuje, aby si muž vybral slečnu z dobré rodiny, která má otce i matku, je alespoň o čtyři roky mladší, zámožná, poslušná a samozřejmě krásná. Ale hlavně musí do manželství vstoupit čistá, čímž Indové rozumí neposkvrněnost mužem.

Existují dvě základní podoby sňatku. V Indii platí kastovní systém, a tak je možné zvolit buď sňatek po srsti (tedy podle pravidel zákoníků a kastovních předpisů), nebo proti srsti (berou se lidé z různých kast). Druhý způsob však málokdo dovolí, protože se říká, že takový sňatek je proti srsti bohům.

Lekce první: Jak pánovi umývat nohy

Jakmile je sňatek zpečetěn, nastává nezáviděníhodné postavení ženy po boku manžela. "Duch její je upjat k choti a nitro její je plno láskou ke svému pánu a veliteli," tak jest psáno v mnoha příručkách pro novomanželky. A Indky se těchto staletých zvyků drží. Bohatá Indka má místo v manželství po boku manžela. Podstrojuje mu, omývá nohy, dobře se obléká, aby mu byla po chuti a ven chodí pouze s doprovodem. Ohání se, aby byl její muž spokojen, protože pak i ona může být spokojena.

Chudá Indka má život ještě těžší. Musí pečovat o rodinu, chodit do práce a vydělávat peníze, protože manžel se povaluje doma a nepracuje. Často je k ní zlý, sobecký a nadřazený. Přesto Indky mlčí a trpělivě se podvolují mužově vůli. Vždyť tak se to dělá po staletí, tak to dělaly i jejich matky…Autor: Vendula Ježková
www.cestovani.atlas.cz

Ještě jeden smutný "vtip"...

30. srpna 2009 v 21:18 | hvezdnysnilek2 |  co nejde zařadit jinam

Malý kluk nechce jíst polévku a maminka ho opakovaně nutí, aby ji snědl. Najednou tatínek říká: "Jen ho nech, ať se svobodně rozhodne!"
"Tak to zkus, to jsem zvědavá," odpoví maminka
"Podívej," řekne tatínek klukovi, "můžeš si svobodně vybrat. Buď tu polívku sníš - nebo ti nařežu. A pak ji stejně sníš."


- asi tak nějak je to v naší zemi s "dobrovolností"...

Barvy dokáží odhalit mnohá tajemství povahy člověka

30. srpna 2009 v 18:48 | hvezdnysnilek2 |  články a texty
Barvy nás obklopují každý den. Jsou součástí našeho žití a vnímáme je naprosto přirozeně. Více pozornosti jim většinou začneme věnovat až v okamžiku, když se rozhodneme obnovit svůj šatník, nebo pořizujeme nové doplňky interiéru. Význam barev pro člověka je ale mnohem hlubší. Barvy totiž nejen krášlí, ale také silně působí na naši psychiku.

Barvy na nás působí stejně tak jako mnohé jiné smyslové podněty. Mohou nás stimulovat, podněcovat, tlumit i uklidňovat.
"Barvy v podstatě mohou mít na psychiku člověka jakýkoli účinek. Síla a kvalita tohoto účinku je u každého člověka jiná a závisí na mnoha dalších okolnostech. Například umělecky založený člověk vnímá účinek barvy silněji a dokáže i zaregistrovat více odstínů jednotlivých barev. Tím na něj barvy působí výrazněji," vysvětluje psycholog Karel Humhal.
Syté odstíny barev v člověku zvyšují pocit napětí, tóny červených barev mohou vyvolávat silné vášně až agresivitu, zelené tóny připomínající přírodu uklidňují a modré v člověku navozují pocit něhy a důvěry.

Odstíny napoví mnohé o povaze

I když si to člověk plně neuvědomuje, to, v jak barevném prostředí se nachází, ho silně ovlivňuje. "Lidé působení barev vnímají podprahově, tedy bez přesného udání důvodu. Člověk neumí říci, proč se v jednom prostředí cítí lépe než ve druhém, jen to pocitově vnímá," vysvětluje Karel Humhal.
Každá z barev barevného spektra odpovídá určité náladě a charakteru. To, po jaké barvě či odstínu sáhneme, tak dokáže o člověku mnohé říci.
Lidé otevření a přátelští mají rádi veselé jásavé barvy, naproti tomu lidé uzavření do sebe a samotáři často sahají po tmavších barvách a odstínech.
"Součástí osobnosti každého člověka je dynamická složka osobnosti, označovaná obecně jako temperament. Ten souvisí například s vůlí a motivací člověka. A právě s touto částí lidské psychiky jsou barvy hodně spojovány. Výběr barev mluví i o aktuálním stavu psychiky a o momentálních psychických potřebách člověka.
Pro kresby duševně nemocných lidí je většinou typický barevný nesoulad, velké kontrasty a neobvyklé kombinace. Lidé zamilovaní dávají přednost odstínům oranžovofialovým. Depresivní jedinci často volí černou, tmavě modrou nebo tmavě zelenou barvu," dodává psycholog.

Děti milují žlutou a červenou

Přesto, že člověk většinu života má svou oblíbenou barvu a málokdy ji vymění za jinou, platí i to, že se vztah k odstínům a barvám mění s věkem.
"S postupujícími roky života u člověka klesá barvocit. Starší lidé proto mají raději tmavší a méně křiklavé barvy. Ve výrazných teplých odstínech žluté, oranžové a jasně červené si libují děti a rády se jimi obklopují," dodává psycholog.
Pokud někdo během života začne měnit své oblíbené barvy či kombinace, a nejde jen o projev módních trendů, může to znamenat začátek nějaké psychické poruchy.
"Lidé obvykle z ničeho nic barvy nemění. V psychologické praxi se ale stává, že zcela odlišné série barev zvolené v krátké době za sebou ukazují na nevyváženost psychiky," říká psycholog Karel Humhal.

Sází na ně i reklama

Působením barev na lidskou psychiku se zabývá celá řada studií určených pro reklamu.
Cílem těchto studií je zjistit, jak které barvy na člověka působí, které barevné odstíny jsou vhodné k upoutání pozornosti, jaké tóny jsou v populaci právě oblíbené a podstatná je i viditelnost jednotlivých barev.
Pro správný dopad reklamy je důležité i to, jak jednotlivé odstíny vnímají ženy, muži a děti. Pokud je reklama zaměřená na děti, je spot nasycen výraznými, často se měnícími barvami.
S ženskostí je v reklamě často spojována růžová a odstíny červené.
Na základě těchto výzkumů tak v reklamě málokdy hraje důležitou roli šedá barva, která je spojována s tajemnem.

Proč je svět barevný

To, že člověk může svět vnímat jako plný barev je umožněno třemi okolnostmi.
První z nich je světlo - tedy jeho množství a jeho úhel dopadající na pozorovaný předmět. S množstvím a intenzitou dopadajícího světla se barva předmětu mění.
Druhou okolností je povrch předmětu. Některé materiály barevné spektrum odrážejí lépe, jiné hůře. Jakou barvu bude mít předmět určí tedy to, jakou část spektra předmět pohltí a jakou odrazí.
To, co z barvy dělá barvu, je i schopnost oka a jeho buněk zvaných čípky povrchem odraženou část spektra zachytit a vyhodnotit. Pokud má jedinec poškozené buňky zajišťující barevné vidění - vidí svět černobíle.


(převzato z novinky.cz)


Vtip, kterému se nemůžu smát

30. srpna 2009 v 9:03 | hvezdnysnilek2 |  co nejde zařadit jinam

Dva kamarádi se kdysi rozhodli, že nikdy nechtějí mít děti. Oba se oženili a pár let se neviděli, a když se znovu setkali, jeden z nich s sebou vedl 3 dětičky. Druhý nechápal.
"Co se divíš? Tohle je Ondrášek - zapomněla na prášek. Tohle je Anička - praskla gumička. A tohle je René - pozdě vytažené..."

Za tento druh vtipů by se mělo zavírat!!!


Světlo vs. Temnota

29. srpna 2009 v 22:44 | hvezdnysnilek2

Všechno je světlo,

když poznáte

pravý význam temnoty...Bezedné propasti

29. srpna 2009 v 14:15 | hvezdnysnilek2 |  obrázky na téma
Tak si jen u posledních tří obrázků říkám: co tato Země ještě od lidstva snese, co si ještě nechá líbit, než jim to POŘÁDNĚ vrátí...

"Jacku, já letím!"

29. srpna 2009 v 14:06 | hvezdnysnilek2 |  obrázky na téma

Nejraději mám tu scénu, kdy Rose chtěla skočit na zádi lodi do moře, jak byla krásná a zoufalá...
A ty její šaty bych moc chtěla mít, náderné.